Plastifiyan Nedir?

Plastifiyan Nedir?

Plastifiyanlar, plastik malzemelere yumuşaklık kazandırarak şekil vermeyi sağlayan renksiz sıvılardır.

Geniş bir uygulama yelpazesinde  güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde  yüksek performans sağlayan çok çeşitli plastifiyanlar mevcuttur. Tüm Dünya’da tüketilen tüm plastifiyanların çok büyük bir kısmı inşaat yapı malzemeleri, otomotiv , kablo, suni deri, hortum, medikal malzemeler ve gıda ambalajı sektörleri için esnek pvc uygulamalarında kullanılmaktadır.

Plastifiyanlar polimerlerin içerisine nüfuz ederek nihai oluşan ürünün çekme, kopma ve bunun gibi fiziksel parametrelerine pozitif yönde katkı sağlayarak daha yüksek performans ve gereksinimleri karşılayan nihai ürünler elde edilmişine yardımcı olur. Ek olarak , nihai ürünün migrasyon, uçuculuk ve fogging gibi önemli parametreleri kullanılan plastifiyanın karakteristiğine göre değişmektedir.

Plastifiyan Çeşitleri

Teorik olarak binlerce çeşit plastifiyan olmasına rağmen bunlardan yaklaşık sadece 50 tanesi performans, maliyet, kullanılabilirlik, sağlık ve çevre gereksinimlerini karşıladıktan sonra bugün ticari olarak kullanılmaktadır. En yaygın plastikleştiriciler:
Plastifay Kimya Endüstrisi A.Ş.
Azelatlar (Azelates)
Adipatlar (Adipates)
Sitratlar (Citrates)
Benzoatlar (Benzoates)
Tere-Ftalatlatlar (Terephthalates)
Orto-Ftalatlar (Ortho-Phthalates)
Sebesatlar (Sebacics)
Trimellitatlar (Trimellitattes)